Wydrukuj tę stronę

Spotkania grupowe- metodą Balinta

Spotkania Grupowe - metodą Balinta (Analiza trudności w kontakcie interpersonalnym)

Kto z nas nie przeżywał sytuacji, w których-mimo najlepszych chęci i starań - nie udało mu się z kimś porozumieć? Bardzo się staraliśmy,a jednak "nie wyszło" i nie bardzo wiemy dlaczego...

Czasem ponawiamy próby, niestety często z podobnym skutkiem, czasem "odpuszczamy" - przekonani, że tak już widocznie musi pozostać. A jednak w pewnych okolicznościach te doświadczenia do nas wracają - jako coś, co nam "zalega", co nas "uwiera", przekonując jak ważne jest dla nas poczucie jedności z innymi ludźmi i jak trudno pogodzić się z jego brakiem.

Nowa propozycja Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju "Vinea" stanowi próbę odpowiedzi na poczucie frustracji, którego doświadczamy często w ważnych dla nas relacjach, . umożliwia "przyjrzenie się", "obejrzenie" tego co dzieje się w ich warstwie emocjonalnej. Nasza propozycja to doświadczenie grupowo-treningowe oparte na dynamice pracy grup Balinta, węgierskiego psychoanalityka. Stworzona przez niego konwencja pracy grupowej adresowana w pierwszej kolejności do lekarzy rodzinnych, przeżywających trudności w kontakcie z pacjentem, objęła z czasem różne kręgi osób, stając się metodą umożliwiającą refleksję nad doświadczanymi problemami w kontakcie interpersonalnym.

 

Spotkania grupowe to propozycja dla osób odważnych, które nie chcą zostać same z niezrozumieniem przeżywanych w jakiejś relacji trudności ale przyjrzeć się im wspólnie, korzystając z "mądrości grupy". Aktywność grupy w odpowiedzi na usłyszaną opowieść prezentującą przeżycia i doświadczane problemy, nie polega na ocenianiu czy doradzaniu ale jest dzieleniem się uczuciami, skojarzeniami, fantazjami, które ta opowieść wzbudziła. To one same pogłębiając stopniowo rozumienie tego co dzieje się w warstwie emocjonalnej "trudnego kontaktu" pozwalają osobie zainteresowanej znaleźć właściwe rozwiązanie. Wszystkich uczestników obowiązuje dyskrecja, znaczy to nie odwoływanie się w żaden sposób do poruszonych w trakcie spotkania treści w innych okolicznościach.

Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu, w soboty w godzinach od 9-16 ( z przerwą godzinną pomiędzy 13 i 14) , średnio około godziny na analizę pojedynczego "przypadku". Grupy mają charakter otwarty, tzn. że w każdym kolejnym terminie mogą wejść nowe osoby pod warunkiem zgody na przyjętą konwencję pracy. Stanowią one jednocześnie okazję do praktycznego rozwijania umiejętności komunikacji są więc również adresowane do uczestników treningu komunikacji organizowanego przez Fundację Vinea w maju 2010.

Grupy poprowadzi dr nauk medycznych Wojciech Żak - lekarz specjalizujący się w psychiatrii , psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany lider grup Balinta.

 

Zapraszamy 12 marca 2011. Każde spotkanie jest odrębną całością.

 

opłata: 90 zł od uczestnika za jedno spotkanie ( sześć godzin)

warunki uczestnictwa: zgłoszenie mailowe na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  (z podaniem nazwiska, wieku, maila i numeru telefonu)

miejsce: Szewska 18. Poznań